Svojsíkův závod - partyzáni 2023

O Akci

Dne 13. května proběhl ve Zlíně skautský závod, pojmenovaný po zakladateli skautingu v České republice, Antonínu Benjamínu Svojsíkovi.
Hlavním smyslem Svojsíkova závodu je praktické využití skautských dovedností a motivace dětí k osobnímu rozvoji. Tohoto Svojsíkova závodu se zúčastnily děti ve věku 11-15 let v družinách po 4 až 8 členech z celého okresu Zlín. Tyto družiny ověřily své dovednosti a znalosti na deseti disciplínách rozmístěných po skoro celém Zlíně.

Celý závod byl zasazen do tématiky partyzánů, jelikož ve Zlíně i jeho okolí působilo značné množství těchto skupin a jako skauti považujeme za důležité si připomínat českou historii. Navíc partyzáni působili i ve většině obcí, ze kterých přijeli závodící skauti a tak jsme doufali, že jim toto téma bude blízké.

Závodů se účastnilo 27 hlídek a jedna hlídka nesoutěžní.

Zařazené moduly pro tento závod byly: Před závodem, Závod a Zpětná vazba.

Závod byl jednodenní, registrace probíhala od 7 hodin. Samotný modul Závod startoval pět minut po 9. hodině. Čas na plnění závodu byl do 15 hodin a 30 minut.

Start závodu proběhl na platformě mezi 14. a 15. budovou ve Svitu, kde jsme měli zázemí po celou dobu trvání závodu. Na stejném místě byl také cíl. Moc děkujeme za vstřícný přístup a milé jednání všem z Baťova institutu.

Modul závod byl tvořen 10 disciplínami – fyzická zdatnost,  přírodniny, první pomoc, výměna kola, sabotáž (uzly), bomba (spolupráce), třídění odpadu, morseovka, hledání informací a mediální gramotnost.

Všem soutěžním hlídkám se podařilo ve stanoveném čase splnit všechny disciplíny. Po splnění modulu závod byl čas pro zahrání her, které si hlídky připravily v rámci modulu Před závodem.

Na vyhlášení výsledků nás navštívil Ing. Jiří Jaroš, jež nám udělil záštitu nad celou akcí a osobně předal diplomy postupujícím družinám.

Fotogalerii sesbíranou z více foťáků (pro zobrazení fotek je nutné znát heslo) ze závodů naleznete zde:

Fotogalerii od Smíška ze závodů naleznete zde:

výsledky a postupující družiny

Za skautky postoupily do krajského kola hlídky:
Kachny ze střediska Slavičín s 354 body, hlídka A.B.S. ze střediska Štítná nad Vláří s 336 body, Polárky ze střediska Psohlavci s 334 body a Želvičky
z 3. střediska Zlín s 301,5 body.

Za skauty postoupily do krajského kola hlídky:
Tři velké žluté banánky ze střediska Luhačovice s 344 body, Velké Pérka ze střediska Pozlovice s 336 body, Orli ze střediska Slavičín s 317 body a Lemuři z 3. střediska s 296 body.

Všem postupujícím družinám jsme přáli úspěch na krajském kole, které bylo 26. – 28. května v Uherském Hradišti, i když postoupit může jen jedna družina v každé kategorii. A jak „naše“ hlídky na krajském kole dopadly?

Skautky se na krajském kole umístily:
Polárky ze střediska Psohlavci byly 4., hlídka A.B.S. ze střediska Štítná nad Vláří byly 6.,  a Želvičky z 3. střediska Zlín byly 8., Kachny ze střediska Slavičín se umístily 9.

Tři velké žluté banánky ze střediska Luhačovice byli 2., Orli ze střediska Slavičín byli 5. Velké Pérka ze střediska Pozlovice byli 6., a Lemuři z 3. střediska se umístili 9..

Kompletní pořadí družin je následující:

kategorie skautky

12Budmilové
13Předpečení Lilci

Poděkování

Velmi bychom chtěli poděkovat panu Ing. Jiřímu Jarošovi za udělení záštity a ochotu přijet na akci osobně, dále všem z Baťova institutu, kteří nám umožnili uspořádat akci v jejich prostorech a samozřejmě všem skautským dobrovolníkům, kteří se na akci podíleli a pomohli k tomu, aby vše dobře a hladce proběhlo.